0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Parapsikoloji & Metafizik | Ocak 09, 2017, 09:38:22 ÖS
Metafizik varlıklar ve bilim

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
Metafizik varlıklar ve bilim
« : Ocak 09, 2017, 09:38:22 ÖS »
günümüzde medyumlar ve modern zaman peygamberleri var.

uzaylılarla, meleklerle, ölülerin ruhlarıyla, bedensiz varlıklarla konuştuklarını söylüyorlar.
ve evrendeki gök cisimleri ve uygarlıklar hakkında o varlıklardan aldıklarını söyledikleri bilgiler veriyorlar.

ama evren hala bilinmezlerle dolu ve bu insanlar bilimin bilmediği hiçbir şeyi söyleyemiyorlar.

önce bilimciler keşif yapıyor.
ardından ise bu tipler, keşfedilen yıldız ve gezegenler hakkında anlatılar söylüyorlar.

bu arada tuhaf olayları da anlatıyorlar.

örn. Marcel Griaule adlı antropolog'un "Dogon"larla ilgili yazdıkları.
bu bilimciye göre "Dogon"ların sirius ve güneş sistemi hakkındaki doğru tanımlamaları varmış.

ama bu anlatılar hakkında da birçok karşıt görüş var.
gerçekler hiç de umdukları gibi değil.

mike brown şu anda yeni bir gezegenin peşinde. bu konuda öngörüleri var.
ama medyumlardan ve metafizik varlıklardan bilimcilere bir destek yok.  :)
Alıntı
Brown ve Batygin’in tahminlerine göre Güneş Sistemi’nin 9’uncu gezegeni,
 Dünya’dan kütle olarak 10 kat daha büyük.

Katı bir yüzeyi ve ince ama yoğun bir atmosferi olduğu tahmin edilen yeni gezegenin
yüzeyinin buzla kaplı olma olasılığı yüksek.

9’uncu gezegenin yörüngesi de Güneş’e çok uzak olduğu için
bir turunu 10 bin-20 bin yılda tamamlayabiliyor.
“Kendilerini kopyalayabilen hücreleri oluşturan proteinleri meydana getiren amino asit zincirlerini ne tetikledi?

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
Ynt: Metafizik varlıklar ve bilim
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2017, 06:09:04 ÖS »
mike brown şu anda yeni bir gezegenin peşinde. bu konuda öngörüleri var.
ama medyumlardan ve metafizik varlıklardan bilimcilere bir destek yok.  :)
Alıntı
Brown ve Batygin’in tahminlerine göre Güneş Sistemi’nin 9’uncu gezegeni,
 Dünya’dan kütle olarak 10 kat daha büyük.

Katı bir yüzeyi ve ince ama yoğun bir atmosferi olduğu tahmin edilen yeni gezegenin
yüzeyinin buzla kaplı olma olasılığı yüksek.

9’uncu gezegenin yörüngesi de Güneş’e çok uzak olduğu için
bir turunu 10 bin-20 bin yılda tamamlayabiliyor.

Bir grup asteroidin  belli bir yörüngede toplanip karsi seridi bosaltmasi orada kütlece büyük bir babayigide ayrilmis bir yol(yörünge) oldugu ihtimalini kuvvetlendirmis.
Yani o ihtimal bir miktar daha güclendirilmis oldu.
Sedna'nin yörüngeside 12 bin yillik ve irilik olarak plutonun 3 de 2'si Kadar ama kesfedildi. Dünyanin 10 Kati kütleye sahip oldugu tahmin edilen nesne ise astronomlar ile saklambac oynamaya devam ediyor. Bir kac yil icinde kendini ele verecektir, eger gercekte oradaysa.
Belkide simdilerde enöte konumundadir, uzakta ve cok az isik Alan bu nesneyi James webb teleskobu ile  görmekte bile zorlanabilirler kaldiki cam küreye bakip onu görebiliyorum diyecek büyücü bence cok abartmis olur. O görse görse cam kürenin üzerindeki sinek pisliklerini görür.

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2017, 10:10:52 ÖS »
Bir grup asteroidin  belli bir yörüngede toplanip karsi seridi bosaltmasi orada kütlece büyük bir babayigide ayrilmis bir yol(yörünge) oldugu ihtimalini kuvvetlendirmis.
Yani o ihtimal bir miktar daha güclendirilmis oldu.
Sedna'nin yörüngeside 12 bin yillik ve irilik olarak plutonun 3 de 2'si Kadar ama kesfedildi. Dünyanin 10 Kati kütleye sahip oldugu tahmin edilen nesne ise astronomlar ile saklambac oynamaya devam ediyor. Bir kac yil icinde kendini ele verecektir, eger gercekte oradaysa.
Belkide simdilerde enöte konumundadir, uzakta ve cok az isik Alan bu nesneyi James webb teleskobu ile  görmekte bile zorlanabilirler kaldiki cam küreye bakip onu görebiliyorum diyecek büyücü bence cok abartmis olur. O görse görse cam kürenin üzerindeki sinek pisliklerini görür.
mike brown, haktan akdoğan'la aynı yaştaymış.
plüton'un katili olarak biliniyormuş. :)

ve hatta bu konuda bir de kitabı varmış.
"Plüton'u nasıl öldürdüm ve neden bunu hak etmişti?"  :)

http://www.evrimagaci.org/fotograf/103/7133

gökbilimde işler çoğu zaman şansa bağlı.

bu yeni gezegenin sedna gibi çılgın bir yörüngesi olacak galiba. :)
sedna 11 milyar km. ile 140 milyar km arasında turluyor.

9. gezegen ise 30 milyar ila 150 milyar km. arasında dolaşıyormuş.
güneş etrafındaki dönüşü 10.000 ila 20.000 yıl sürüyormuş.
plüton'dan 10 bin kat daha solukmuş.
kütlesi dünyanın 10 katı, çapı ise 4 katıymış. yani 50 bin km civarında çapı varmış.

uranüs'ün kütlesi dünyanın 14,5 katı, çapı ise 51 bin km.
neptün'ün kütlesi dünyanın 17,2 katı, çapı ise 48 bin km.

yani uranüs ve neptün benzeri bir gezegen olacak gibi.

asteroitlerin yörüngelerine bakarak kayıp gezegen(ler)i arıyorlarmış.
verileri inceleyen ispanyol bilimciler 1 değil üç tane kayıp gezegen olmalı diyorlarmış.

maşallah diyelim. allah artırıyor. :)

Belkide simdilerde enöte konumundadir, uzakta
ve cok az isik Alan bu nesneyi James webb teleskobu ile  görmekte bile zorlanabilirler
kaldiki cam küreye bakip onu görebiliyorum diyecek büyücü bence cok abartmis olur.
O görse görse cam kürenin üzerindeki sinek pisliklerini görür.
mike brown 19 ekim 2016'da bir açıklama yapmış.
8 ila 10 tane grup şu anda gezegeni arıyormuş. 

bu kış değil, bir sonraki kışın sonuna kadar  bulunacağına eminmiş.
şu anda günöte noktasına yakınmış. 1000 au yani 150 milyar km uzaklıktaymış. (yanlış okumadıysam)

galiba bu iş James Webb teleskobuna da kalmayabilir.

dediğim gibi en az iki gezegen daha bulunabilir.
çok ilginç bir bölge. çok tuhaf şeyler olacak. :)
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2017, 10:12:48 ÖS Gönderen: deyta »
“Kendilerini kopyalayabilen hücreleri oluşturan proteinleri meydana getiren amino asit zincirlerini ne tetikledi?

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2017, 02:44:49 ÖS »
Tahmini kütle hesabini günese bakarak yapiyor olmalilar,cünkü etrafta henüz bulunan bir gezegen yok.
Dünyanin 10 Kati bir kütlesi var diyorlarsa Günesin anormal bir takim haraketleri olmali.
Günesi titreten bilinen gezegenlerin üzerine ekstra bir titreme sergiliyor olmaliki bunu ölctüler herhalde.
Bunu hesaplamakta ayri bir cilginlik, bu insanlar nasil insanlar bazen sasip kaliyorum. Kendileri bizzat anomalinin ta kendisi.

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2017, 08:20:27 ÖS »
güneş resmen hulahop çeviriyor. :)

güneşin çekim gücü, bu kadar uzak mesafelerde ne kadar etkili şüpheli.
zaten zamanla güneş sisteminden çıkıp gidecekleri de söyleniyor.

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2017, 03:00:30 ÖS »
güneş resmen hulahop çeviriyor. :)

güneşin çekim gücü, bu kadar uzak mesafelerde ne kadar etkili şüpheli.
zaten zamanla güneş sisteminden çıkıp gidecekleri de söyleniyor.

Etkiliki Oort bulutu diye tahmini bir yer var. Bizim oort bulutunun centauri bulutuna dokundugu noktalar olabilecegi söylenir. Kütle cekiminin mesafe ile ters orantili oldugu Dogru.
Yörüngelerinde birbirlerini etkileyerek acilmalara sebep olabilirler ama sistemi tamamen terkedip gitmeleri  icin disardan bir etki lazim olacaktir. Buradan giderse Barnard yildizi kapar :)
Konumu ve kütlesi itibari ile günesi cok Kücük bir aci ile yalpalatabilir bu gezegen, bu egilme acisi da onun kütlesi hakkinda bilgi verebilir.
Yildiz kendi etrafindaki gezegenlerin etkisiyle kendi düzleminde Ileri geri ve egilerek bir haraket yapar, bu sekilde gezegen kesifleri yapiliyor.
Yalniz Günes sisteminde gezegen sayisi dokuza ona ciksa altiya yediye düsse ne olurki? Düserse daha iyi olur, gezegenleri isimleri ile say derse ögrenciye ögretmen, en azindan ezberlemesi daha kolay olur, saymasi da.
Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayinca :)

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2017, 04:38:16 ÖS »
Yalniz Günes sisteminde gezegen sayisi dokuza ona ciksa altiya yediye düsse ne olurki?
Düserse daha iyi olur, gezegenleri isimleri ile say derse ögrenciye ögretmen,
en azindan ezberlemesi daha kolay olur, saymasi da.
Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayinca :)
"atmosfer" katmanlardan oluşuyor.
muhtemelen "güneş sistemi" de katmanlardan oluşuyor olabilir.

yani kuiper kuşağı, oort bulutu gibi tanımlamalar artık yeterli olmayabilir.
güneşin kayıp ikizi veya kayıp kahverengi cücesi de cabası.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tyche_(hypothetical_planet)

-ilk sekiz gezegene ana kuşak gezegenler denebilir.
-sonraki kuşakların da kendi gezegen, asteroit ve kuyruklu yıldızları olabilir.

-dahası "yıldızlararası uzay"da turlayan serseri (rogue) gezegen, asteroit ve kuyruklu yıldızlar da varmış. :)

örn. kasım 2012'de gökbilimciler, 100 ışık yılı uzakta bir "serseri gezegen" (rogue planet) keşfetmişler.
http://www.bbc.com/news/science-environment-20309762

bunlar hiçbir yıldıza bağlı değillermiş.
ya diğer yıldız sistemlerinde oluşup kaçmışlar ya da "yıldızlarası uzay"da oluşmuşlar.
güneş samanyolunda ilerlerken bunlarla karşılaşıyormuş.

hatta aranılan 9. gezegenin de "serseri gezegen" (rogue planet) olduğundan şüpheleniliyormuş.
https://phys.org/news/2017-01-simulations-planet-rogue.html

yani yeni gezegenin hayalet veya serseri olması da ayrı bir hikaye olacak. 
düşünebiliyor musun?  yeni gezegen güneş sisteminde yer alıyor ama bu sistemde oluşmamış.

plüton öz be öz bu sistemin çocuğu olduğu halde dışlanmıştı. :)

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2017, 06:25:04 ÖS »

voyager'lara şöyle bir harita eklemişler.
bu çizimde sağ altta plüton gezegeni de var.

uzaylılar geldiğinde onlara ne diyeceksiniz.
plüton artık gezegen değil. affedersiniz bir yanlışlık olmuş :)

bu nasıl iş.

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2017, 07:10:10 ÖS »

yani kuiper kuşağı, oort bulutu gibi tanımlamalar artık yeterli olmayabilir.
güneşin kayıp ikizi veya kayıp kahverengi cücesi de cabası.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tyche_(hypothetical_planet)

-dahası "yıldızlararası uzay"da turlayan serseri (rogue) gezegen, asteroit ve kuyruklu yıldızlar da varmış. :)

örn. kasım 2012'de gökbilimciler, 100 ışık yılı uzakta bir "serseri gezegen" (rogue planet) keşfetmişler.
http://www.bbc.com/news/science-environment-20309762

bunlar hiçbir yıldıza bağlı değillermiş.
ya diğer yıldız sistemlerinde oluşup kaçmışlar ya da "yıldızlarası uzay"da oluşmuşlar.
güneş samanyolunda ilerlerken bunlarla karşılaşıyormuş.

hatta aranılan 9. gezegenin de "serseri gezegen" (rogue planet) olduğundan şüpheleniliyormuş.
https://phys.org/news/2017-01-simulations-planet-rogue.html

yani yeni gezegenin hayalet veya serseri olması da ayrı bir hikaye olacak. 
düşünebiliyor musun?  yeni gezegen güneş sisteminde yer alıyor ama bu sistemde oluşmamış.

plüton öz be öz bu sistemin çocuğu olduğu halde dışlanmıştı. :)

Günesin kayip bir ikizi ya da cücesi olmasi gerekmiyor, tek tabanca takilan yildizlarda galaksinin büyük bir kismini olusturuyor.

Yukarida 3 tabanca takilmak üzere yeni dogan üc yildizin görüntüsü var. Büyük bir gaz kütlesi ki üc tane günes olusturmaya izin verecek Kadar büyük üstelik. Günesi olusturan gaz kütlesi eger yeterince iriydiyse neden bir yoldasi olmasin, olabilir ama gercekten cok Güclü teleskoplarimiz var,kizil ötesi calisan.
Bu nedenle Sicak bir kütle kendini bu Kadar uzun süre saklayamazdi diye düsünüyorum.

Yildizlar arasi bosluktaki asteroid ve kuyruklu yildizlar tahminidir, bir sekilde yildizina cok yaklasip  yada karadelik gibi büyük kütleli nesnelerin firlatmasi ile süper nova gibi büyük patlama ve Yildiz carpismalari ile uzaya savrulmus olabilirler ama onlarda zaman icinde yildizlar tarafindan süpürüleceklerdir. Nasil ki bir gezegen kendi yörüngesini temizliyorsa yildizlarda kendi yörüngesinde cekim gücüne kapilan nesneyi iceri yuvarlayacaktir.
Rogue planetler ise en azindan kesfedilenlerin jupiterden iri ve sicak nesneler oldugu belli, yeni olusmus ve Yildiz olacak Kadar kütle toplayamamis olduklari acik.
Yildizlarda savrulabiliyor, galaksi merkezlerindeki karadeligin firlattigi yildizlar ve belkide yogun Yildiz kümelerinde kendinden irice yildiza yakinlasan baska bir Yildiz galaksisinden kacabilecek sürate ulasabilir.
Kaotik bir ortam , antik caglarini geride birakmis olmasina ragmen hala günesin süpürdügü ortamdan temizledigi nesneler var. Günese dalan kuyruklu yildizlari görmüssünüzdür.

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2017, 07:36:29 ÖS »

voyager'lara şöyle bir harita eklemişler.
bu çizimde sağ altta plüton gezegeni de var.

uzaylılar geldiğinde onlara ne diyeceksiniz.
plüton artık gezegen değil. affedersiniz bir yanlışlık olmuş :)

bu nasıl iş.
Bu mesaj pioneerda miydi yoksa voyagerda miydi?
Aslinda samanyoluna birakilmis bir hatira, bizler göcüp gittigimizde bizden bir hatira galaksimizde yasayacak.Kimselerin bulacagini zannetmiyorum. Biz bile onu bir daha bulamayacagiz, tip 2 olsak da tip 3 olsakta.Kimbilir basina ne is gelecek? Sonsuza dek galaksi etrafinda bir yörüngede dönecek olsa bile samanlikta degil igne o igneden kopan bir atomu bulmak gibi :) Kimse bizi elestirmeyecek.

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2017, 07:54:25 ÖS »
mike brown bu 9. gezegen anlatısı ile yine ortalığı karıştıracak.
kağıt üzerinde bulunmuş ama teleskopla gözlenmesi gerekiyor.
çok soluk olduğu için biraz zaman alıyor. seneye o iş tamamlanacak.

plütoncular izlemedeler. :)

şunu öğrendim.
gök cisimleri sadece çekmez bazen "iter".

gök cisimleri uzay dokusunda dönüp duran hareketli "girdap veya çukur"lara benziyorlar.
bu girdaplardan kaçmak için hız, açı ve şans gerekiyor.

örn. jüpiter dev boyutuyla birçok asteroit ve kuyruklu yıldızı yakalayıp peşinde dolaştırıyor.
veya yörüngesini çarpıtıyor ya da yutuyor.

yani jüpiter dünya için hem yararlı hem de zararlı bir gezegen.
yörüngesini bozduğu bir cismi dünyaya gönderebilir. :)

ben güneş'in samanyolundaki yolculuğunun dünya tarihi üzerindeki etkilerine meraklandım. :)

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2017, 08:16:39 ÖS »
Bu mesaj pioneerda miydi yoksa voyagerda miydi?
Aslinda samanyoluna birakilmis bir hatira, bizler göcüp gittigimizde bizden bir hatira galaksimizde yasayacak.Kimselerin bulacagini zannetmiyorum. Biz bile onu bir daha bulamayacagiz, tip 2 olsak da tip 3 olsakta.Kimbilir basina ne is gelecek? Sonsuza dek galaksi etrafinda bir yörüngede dönecek olsa bile samanlikta degil igne o igneden kopan bir atomu bulmak gibi :) Kimse bizi elestirmeyecek.
galiba pioneer'larda. :) yani ufak bir yanlış yaptım.

öyle.. kimse onu ve bizi bulamayacak.
uzayın ve sonsuzlukların büyüklüğü ve de dualistik doğası; insanı anlamsızlık ve karamsarlığa yöneltiyor.

ama gerçek bu. :)

uzay bu kadar tehlikeliyken milyarlarca yıldır bu gezegende yaşam olması bir mucize.
uzaydan başka bir mucize beklemek kolay olmuyor. :)

Deadanddark

• Siriuser
  • Tam Üye
  • 1539
« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2017, 08:27:51 ÖS »
mike brown bu 9. gezegen anlatısı ile yine ortalığı karıştıracak.
kağıt üzerinde bulunmuş ama teleskopla gözlenmesi gerekiyor.
çok soluk olduğu için biraz zaman alıyor. seneye o iş tamamlanacak.

gök cisimleri uzay dokusunda dönüp duran hareketli "girdap veya çukur"lara benziyorlar.
bu girdaplardan kaçmak için hız, açı ve şans gerekiyor.

Bunu anlamakta uzun süre zorlandim :)
Örnek olsun diye gerili carsafa bilardo toplarini birakarak gösterirler. Ben carsaf ile uzayi benzetmeye calisarak devreleri yakarim.
Sonra dedimki kendi kendime, hani jöle tatlilar vardir ya onlardan yemeden önce kasikla vurarak titremelerini izlerdim, iste uzay dokusu böyle birsey olmali dedim. Peki ben bu jölenin icinde nasil cukur acabilirim?
Icine bir tane ufak bilye koydugumu düsündüm.Iste o bilyenin etrafindaki jöle tabakasini kendine Dogru uzattigini(cekistirdigini) hayal ettim :)
Carsaftan kurtulmaliydim cünkü beni boguyordu, jöle daha Tatli geldi.

Mike Brown'a basarilar diliyorum, umarim istedigini elde eder.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2017, 08:30:17 ÖS Gönderen: Deadanddark »

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2017, 08:41:35 ÖS »
Bunu anlamakta uzun süre zorlandim :)
Örnek olsun diye gerili carsafa bilardo toplarini birakarak gösterirler. Ben carsaf ile uzayi benzetmeye calisarak devreleri yakarim.
Sonra dedimki kendi kendime, hani jöle tatlilar vardir ya onlardan yemeden önce kasikla vurarak titremelerini izlerdim, iste uzay dokusu böyle birsey olmali dedim. Peki ben bu jölenin icinde nasil cukur acabilirim?
Icine bir tane ufak bilye koydugumu düsündüm.Iste o bilyenin etrafindaki jöle tabakasini kendine Dogru uzattigini(cekistirdigini) hayal ettim :)
Carsaftan kurtulmaliydim cünkü beni boguyordu, jöle daha Tatli geldi.

dümen suyu diyelim. :)
https://eksisozluk.com/entry/16589503

daha doğrusu cisimlerin uzay zamanda çukur açması diyelim. :)
http://siriusufo.org/forum/index.php?topic=2066.msg18021#msg18021

uzay zaman'ın fiziksel özellikleri önemli tabii.

deyta

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 535
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2017, 08:46:44 ÖS »
Mike Brown bir trol. :)
başka bir şey değil.

emin ol .. öyle. :)

nereden geldiği belli olmayan yabancı bir cismi "gezegen" olarak kabul ettirmeye çalışıyor.
biz tabii ki kabul etmiyoruz.